Barcelona w 3 dni – co warto zobaczyć? Plan wycieczki i zwiedzania

Barcelona w 3 dni – co warto zobaczyć? Plan wycieczki i zwiedzania

Barcelona w 3 dni? Trzy dni to oczywiście zbyt mało na zwiedzanie tak ciekawego miasta. Dobrze zaplanowana wycieczka pozwoli jednak poczuć klimat, kulturę i zobaczyć niezbędne minimum stolicy Katalonii. Barcelona to miasto, które zapada w duszę od razu i na całe życie!

Spacerując uliczkami Barcelony, ma się wrażenie, że odbywa się podróż w czasie. Cała historia znajduje się w jednym miejscu, od starożytnych rzymskich budowli, przez średniowieczne budowle sakralne, aż po współczesne dzielnice miasta zbudowane w wykwintnym stylu Art Nouveau. Głównymi skarbami Barcelony są oczywiście dzieła wielkiego Antoniego Gaudiego. Równie ważna w Barcelonie jest katalońska kuchnia i tradycyjna rozrywka i co ważne, Barcelończycy to wielcy patrioci i miłośnicy futbolu.

Barcelona w 3 dni plan zwiedzania – pierwszy dzień wycieczki

La Rambla to miejsce, od którego trzeba zacząć zwiedzanie Barcelony w 3 dni. Jest to główna ulica spacerowa w mieście. Dawniej płynęła tu wąska, płytka rzeka, która latem często wysychała. Maurowie, którzy zdobyli miasto w VIII wieku, zaczęli nazywać rzekę arabskim słowem – ramla, co oznacza „wysuszoną rzekę”. Od tego słowa wzięła się współczesna nazwa ulicy.

 • Jedną z głównych atrakcji Rambla jest targ Boqueria. Jest to najstarszy targ w Barcelonie. Boqueria kusi licznymi barami, w których można skosztować lokalnych przekąsek i napić się doskonałego katalońskiego wina. Mieszkańcy Barcelony szczególnie upodobali sobie klimatyczny bar Pinotxo.
 • Kolejnym przystankiem jest Teatr Liceu, który stanowi centrum życia kulturalnego Barcelony. Na jego scenie błyszczały gwiazdy światowej sceny operowej, takie jak Montserrat Caballe i José Carreras.
 • Nieopodal Rambla znajduje się Raval, znana z rozpusty dzielnica Barcelony, która była rajem dla żebraków, trędowatych, złodziei, bandytów, prostytutek i morderców.
 • Szpital Świętego Krzyża to surowa budowla pochodząca z XV wieku. Przez 500 lat obiekt pełnił funkcję głównego szpitala miejskiego miasta. Tu przywieziono umierającego Antonio Gaudiego, którego wzięto za zwykłego żebraka.
 • Na lewo od Rambla znajduje się słynna Dzielnica Gotycka. To jedno z najciekawszych miejsc w Barcelonie. Większość budynków powstała w średniowieczu, w XIII-XV wieku. Dzielnica Gotycka to labirynt wąskich uliczek, do których dochodzi niewiele promieni słonecznych.

Zwiedzanie Barcelony w 3 dni – dzień drugi

Jeszcze przed połową XIX wieku Barcelona składała się tylko z trzech niewielkich części: Dzielnicy Gotyckiej, Raval i Born. Ze wszystkich stron miasto było otoczone wysokim murem, który nie pozwalał mu się rozrastać. I dopiero w 1854 roku hiszpańska królowa Izabela II, która obawiała się katalońskiego separatyzmu, ostatecznie zezwoliła na zburzenie murów. W tym czasie zamieniono pola i ogrody otaczające Barcelonę w miasto-ogród. Spacer po Barcelonie w drugim dniu zwiedzania warto zacząć od Paseo de Gracia. Zwiedzanie Barcelony w 3 dni i wizyta w dzielnicy Example to przyjemne z pożytecznym, z uwagi na fakt, że jest to główna ulica handlowa miasta, w której znajdują się sklepy i butiki z modą. 3 dni w Barcelonie co zobaczyć?

 • Dom Lleó i Morera jest perłą katalońskiej secesji. W 1902 roku właściciel zlecił przebudowę domu modnemu architektowi Luisowi Domènechowi y Montanerowi.
 • Casa Batlló to niezwykły dom stworzony przez wielkiego Antonio Gaudiego. Słynny architekt został zatrudniony w 1904 roku przez magnata tekstylnego Josepa Batllo. Bardzo często Casa Batllo, ze względu na skojarzenia z ludzką anatomią, nazywany jest „domem z kości”.
 • Dom Mila to kolejne arcydzieło Antonio Gaudiego. Fasada budynku wykonana jest w formie ogromnych fal morskich, a kute balkony wyglądają jak skamieniałe algi.
 • Park Güell to miejsce również związane z Gaudim. Gaudi uwielbiał naturę. Dlatego, kiedy magnat włókienniczy Eusebi Güell zaproponował mu zaprojektowanie nowego „miasta-ogrodu”, architekt nie wahał się ani chwili.
 • Główną atrakcją Barcelony jest katedra ekspiacyjna Sagrada Familia. Budowa katedry trwa od 1882 roku, gdyż jak wszystkie katedry ekspiacyjne, budowana jest wyłącznie za pieniądze pochodzące z datków.

Co zobaczyć w Barcelonie w 3 dni? – dzień trzeci

Barcelona na weekend to dobry pomysł dla osób lubiących intensywne zwiedzanie. Ostatni dzień zwiedzania Barcelony w 3 dni jest bardzo wymagający i intensywny. Zaczniemy go od Plaza de España, który jest jednym z najpiękniejszych w Barcelonie. Powstał on ze względu na Wystawę Światową w 1929 roku. Na środku placu znajduje się wspaniała fontanna zaprojektowana przez ucznia Gaudiego, Josepa Jujola.

barcelona w trzy dni
 • Zespół architektoniczny Plaza de España został pomyślany jako jedna całość. Centralnym punktem jest Pałac Narodowy Katalonii górujący na górze Montjui, którego rozpościera się piękny widok na Barcelonę i górę Tibidabo.
 • Montjuic to główna góra w Barcelonie. Pogańscy Rzymianie wznieśli tu ołtarze ofiarne ku chwale boga Jowisza. A we wczesnym średniowieczu góra była wybierana przez Żydów. U podnóża Montjuic znajduje się wart odwiedzenia skansen – Wioska Hiszpańska.
 • Na szczycie Montjuic znajduje się słynna forteca wojskowa. Surowe mury fortu widać z centrum Barcelony. Z tarasów widokowych w pobliżu twierdzy roztaczają się piękne widoki na Morze Śródziemne, port i miasto.

Tibidabo, to kolejne wzniesienie, które na koniec wycieczki Barcelona w 3 dni, zachęca turystów do podziwiania widoków na Barcelonę i Morze Śródziemne. Na jednym ze wzgórz stoi wieża telewizyjna Torre del Collserola, zbudowana przez Anglika Normana Fostera na Igrzyska Olimpijskie w 1992 roku.