Noclegi na Greckiej Krecie

Noclegi na Greckiej Krecie

Wyspa Kreta jest bardzo popularnym i lubianym kierunkiem turystycznym w Grecji, zarówno przez Polaków, Niemców, Skandynawów, czy Anglików. Sami Grecy z kontynentalnej części kraju również chętnie odwiedzają tą największą z greckich wysp. To właśnie ta olbrzymia popularność wyspy, będącej wakacyjnym kierunkiem zagranicznych turystów wpłynęła na szybki rozwój bogatej bazy noclegowej na Krecie i infrastruktury turystycznej na wyspie. Kreteńczycy bardzo szybko zorientowali się jakie korzyści finansowe niesie ze sobą odwiedzająca wyspę rok rocznie rzesza turystów. Już od 1975 roku kiedy Grecja stała się republiką, to właśnie Kreta była miejscem gdzie najbardziej gwałtownie rozwijała się turystyka, z czasem wielokrotnie przerastając dochody, które przynosiło rolnictwo.

Turystyczna baza noclegowa na Krecie

Największe natężenie ruchu turystycznego na Krecie przypada w okresie od maja do września, a szczytem sezonu turystycznego jest lato. Wtedy baza noclegowa na Krecie jest bardzo mocno obłożona, a ceny noclegów najwyższe.

Warto wiedzieć, że sezon turystyczny na wyspie rozpoczyna się w kwietniu i trwa praktycznie do końca października. To właśnie maj i październik będą najlepszymi miesiącami, w których ceny noclegów na Krecie będą najniższe, a oferta noclegowa największa. Czytaj więcej: Czy warto lecieć na Kretę w maju

basen hotelowy na Krecie
Na terenie hoteli na Krecie zawsze znajdzie się basen, albo kilka

Pod względem bazy hotelowej i noclegowej ogółem nie bez znaczenie będzie również wybór lokalizacji noclegu. Najpopularniejszym rejonem na Krecie jest prowincja Heraklion, której baza noclegowa przyjmuje najwięcej turystów odwiedzających Grecką Kretę, zarówno zagranicznych jak i Greków. Baza noclegowa w kreteńskiej prowincji Heraklion zapewnia około 47% wszystkich noclegów na Krecie.

Na kolejnym miejscu plasuje się prowincja Chania. Już samo miasto Chania, będące dawną stolicą wyspy przyciąga masy turystów, oferując noclegi w historycznej stolicy Krety. Jest to również rejon, w którym skupia się duża liczba znanych miejscowości turystycznych. Na zachód od Chanii, przez największe w tym obszarze miejscowości turystyczne rozciąga się zwarta infrastruktura hoteli i pensjonatów.

kreta hotele widok na patio
Widok z hotelu

Baza noclegowa na Krecie rozwija się również intensywniej w pobliżu popularnych atrakcji turystycznych, czy znanych plaż.

Łączna liczba turystycznej bazy noclegowej na Krecie szacowana jest na ok. 194 tysięcy miejsc noclegowych dostępnych na wyspie.

Hotele na Krecie

Kreta hotel
Wybierając się na Grecką Kretę mamy do dyspozycji bardzo rozwiniętą bazę hotelową, od typowych molochów po kameralne hoteliki

Hotele to zdecydowanie najpopularniejsza forma noclegu na Krecie, stanowiąca również ponad 50% wszystkich miejsc noclegowych na wyspie. W sezonie hotele są najczęściej w pełni obłożone przez biura podróży.

Wille, domy letniskowe i kwatery prywatne na Krecie

Wyspa Kreta prywatne kwatery i wille
Liczka prywatnych kwater roście, wiele z nich ma dostęp do basenu i klimatyzację

Prywatne kwatery plasują się na 2gim miejscu pod względem oferowanej ilości miejsc noclegowych na Krecie. Ich popularność i dostępność rośnie, ma na to duży wpływ rozwój portali internetowych umożliwiających w prosty sposób dodanie oferty przez prywatnych najemców (hostów), jak i wzrost popularności podróży na własną rękę, a nie zorganizowanych przez biuro podróży.

Kempingi i pola namiotowe

Pola namiotowe na Krecie nie są popularne i nie ma ich wiele, a ich infrastruktura w porównaniu do ceny nie jest imponująca.