PAMIĄTKI Z KORFU – CO WARTO KUPIĆ I PRZYWIEŹĆ Z WAKACJI NA KORFU?

PAMIĄTKI Z KORFU – CO WARTO KUPIĆ I PRZYWIEŹĆ Z WAKACJI NA KORFU?

Korfu to przepiękna, górzysta wyspa należąca do Grecji. Znajduje się w pobliżu Albanii, w północnej części Morza Jońskiego. Korfu to także jedna z najczęściej wybieranych destynacji podróży. Obfituje w ekscytujące dla oka krajobrazy, pozytywnie nastawionych mieszkańców, a także smakowitą, aromatyczną kuchnię.

Z tej malowniczej wyspy z całą pewnością możemy także przywieźć pamiątki. Małe, z pozoru niezbyt wyszukane drobiazgi są w stanie przywołać najlepsze skojarzenia związane z odbytą podróżą oraz pozwolić powrócić do chwil, które szczególnie zapadły nam w pamięć. Co opłaca się kupić na Korfu w największej mierze?

Korfu – z czego słynie?

Poza wspomnianymi już pięknymi, zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, wyśmienitą kuchnią czy przyjaznym usposobieniem ludzi tam zamieszkałych Korfu słynie także z innych aspektów. Po pierwsze, jest to swoiste hołdowanie owocom cytrusowym. Grejpfruty, pomarańcze, pomelo czy kumkwaty znalazły szczególne miejsce w sercach mieszkańców tej pokrytej górzystymi terenami wyspy. Kolejną cechą charakterystyczną, o której dotychczas nie wspomnieliśmy jest mnogość kotów. Zwierzęta te spotkać możemy niemalże wszędzie i o każdej porze dnia czy nocy.

Tradycyjne pamiątki z Korfu

Niemalże wszystkie kraje basenu Morza Śródziemnego, wraz z należącymi do nich wyspami hołdują tradycji. Tradycja odnosi się tutaj zarówno do kwestii związanych z rodziną, jak i chociażby symboli, z których dany kraj słynie. Nie inaczej jest z Korfu, zwaną w starożytności Kerkyra. Na wielu straganach możemy często odnaleźć tutaj drewniane, ręcznie wykonywane figurki. Najczęściej prezentują one koty, czyli znak rozpoznawczy wyspy, ale zdarzają się także różnorodne sowy czy nawet żyrafy. Warto także rozejrzeć się za wyrobami z naturalnej skóry. Wielu handlarzy oferuje galanterię oraz ozdoby wykonane z tego właśnie surowca.

Gdzie kupić oliwę na Korfu

Oliwa to z całą pewnością znak rozpoznawczy całej Grecji. Już od starożytności ludy tej krainy stosowały ją do naprawdę wielu celów, od medycyny, przez produkcję kosmetyków aż po naturalnie kulinaria. Z tego też powodu oliwa to kolejna doskonała propozycja tego, co kupić na Korfu. Ceny za różne pojemności zaczynają się przeciętnie na pięciu euro, a kończą się na około pięćdziesięciu. Jednakże, gdzie powinniśmy kupić ten główny tłuszcz używany przez Greków w swojej kuchni? Warto go poszukać szczególnie podczas wycieczek, które oferują zwiedzanie gajów oliwnych czy zakładów produkujących oliwę. To właśnie tam znaleźć możemy produkty o najwyższej jakości i najlepszym smaku.

oliwa z Korfu
Oliwa z Korfu kupiona u lokalnego producenta to doskonała pamiątka z wakacji

Korfu, czyli wyspa cytrusów z przyprawami

We wstępie tego artykułu dowiedzieliśmy się, że jednym ze znaków rozpoznawczych wyspy leżącej w sąsiedztwie Albanii są cytrusy. Szczególnie mowa tutaj o kumkwacie. Jego intensywnie pomarańczowy kolor pozwala dojrzeć go już z daleka na niemal każdym straganie. Kumkwat od innych cytrusów odróżnia fakt, że jest on jadalny w całości, łącznie z delikatną skórką okrywającą jego miąższ. Jak właściwie smakuje ten egzotyczny owoc?

przetwory z kumkwatu, dżem likier baklawa
Idealna pamiątka z Korfu to wyroby z kumkwatem likier, dżemy, czy słodycze

Łączy w sobie słodycz, delikatną gorycz oraz orzeźwiającą, niezbyt intensywną kwaśność. Spośród najczęściej widywanych wyrobów można wymienić likier z alkoholem, przekąskę w postaci kandyzowanych kawałków miąższu oraz jako dodatek do rozmaitych, często bardzo słodkich wypieków. Nic więc dziwnego, że zakup przetworów z tego owocu to idealna odpowiedź na pytanie: „Jakie pamiątki przywieźć z Korfu?”. Powinniśmy także wspomnieć o przyprawach, które mieszkańcy greckiej wyspy szczególnie uwielbiają i obdarzają największym szacunkiem. Z całą pewnością, nie możemy pominąć tutaj cynamonu, anyżu, goździków czy kardamonu, które znajdują się w większości deserów.
Reasumując, Korfu jest w stanie zaoferować nam naprawdę wiele możliwości dotyczących zakupu pamiątek. Osoby uwielbiające smakołyki i wszelkie niuanse kulinarne wspaniale odnajdą się na wielu straganach oferujących pamiątki w postaci przetworów z kumkwatu, małych paczuszek z mieszankami aromatycznych przypraw czy dobrej jakości oliwy z oliwek. Miłośnicy dekoracji do domu bądź drobnych elementów galanterii mogą zaś zakupić drewniane figurki bądź sandały czy paski.