Pamiątki z Zakynthos – Co warto kupić i przywieźć z Zakyntos?

Pamiątki z Zakynthos – Co warto kupić i przywieźć z Zakyntos?

Jakie pamiątki zazwyczaj przywozimy z wakacji? Kubki, magnesy, koszulki, a może śmieszne tabliczki z imieniem? Jak często te przedmioty trafiają na dno szafy i przypominamy sobie o niech dopiero podczas gruntownego sprzątania? Jak często nawet nie pamiętamy, skąd je przywieźliśmy?

Kiedy nasz wyjazd wakacyjny do pięknego miejsca dobiega końca, chcemy aby wspomnienia cudownego miejsca w jakim spędziliśmy urlop pozostały z nami jak najdłużej. Podróżując do greckiej wyspy Zakynthos, łatwo jest sprawić, aby nasze wakacje trwały jeszcze długo po powrocie do domu. Jak to zrobić? Oto kilka podpowiedzi, co warto i co opłaca się kupić na Zakynthos.

Zakynthos to jedna z najpiękniejszych i najbardziej popularnych wysp z archipelagu Wysp Jońskich. Wybrzeże wyspy charakteryzuje krystalicznie czyste turkusowe morze, które na północy otoczone jest stromymi klifami i białymi żwirowymi plażami. Południe wyspy jest natomiast usłane złotymi piaszczystymi plażami. Centralną część wyspy porastają niesamowite gaje oliwne, sady cytrynowe i sosnowe lasy. Brzmi jak raj? Takie właśnie jest Zakynthos. Jakie pamiątki warto ze sobą zabrać, opuszczając to niesamowite miejsce ?

Cudowna oliwa prosto z tłoczni

Zakynthos słynie z produkcji oliwy. Szczególnie polecamy zakup pysznej greckiej oliwy bezpośrednio od producenta. W ten sposób wspomożemy lokalną gospodarkę. Co jeszcze zyskamy kupując oliwę od małego producenta? Grecy to bardzo otwarci ludzie. Wybierając się do małej przydomowej tłoczni, bardzo możliwe jest, że zostaniemy zaproszeni do jej wnętrza, w którym będziemy mogli zobaczyć, jak wygląda proces tłoczenia oliwy. Nasz gospodarz z pewnością pozwoli nam posmakować kilku rodzajów, zanim zdecydujemy się na zakup. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup oliwy w sklepie, warto jest wybierać tę w puszce. Warto też przeczytać etykietę- jest na niej informacja kto wyprodukował oliwę, ale też data przydatności i metoda tłoczenia. Warto dodać, że zakup oliwy w Grecji jest po prostu bardziej opłacalny niż w Polsce. Ceny oliwy na Zakynthos są znacznie niższe.

Niesamowity miód pomarańczowy

Jeżeli jesteśmy wielbicielami słodkości, grecka wyspa oferuje nam słynne, przepysznie miody. Jednym z najpopularniejszych smaków jest miód pomarańczowy. Poza nim znajdziemy także miód tymiankowy, czy z dodatkiem migdałów. Podobnie jak w Polsce, warto zdecydować się na zakup u lokalnego pszczelarza.

Tradycyjna baklava

Pozostając w temacie słodkości, warto zakupić i wypróbować tradycyjne baklavy, wyroby z sezamem i miodem, czy też robione od pokoleń ciągnące się nugaty znane jako mandolato.

Słynne wino Restina z Zakynthos

Zakynthos porasta ponad 110 odmian winogron. Odwiedzając wyspę, warto wybrać się do winnicy aby zobaczyć, jak wygląda proces powstawania wina. Na miejscu można bardzo często dokonać degustacji trunków. Jednym z najpopularniejszych rodzajów wina jest Restina, czyli wino aromatyzowane żywicą sosny.

Mocne alkohole

Wielbicielom alkoholi Zakynthos ma też do zaoferowania mocniejsze trunki jak np. tradycyjne ouzo (wódka anyżkowa), tsipouro (bimber z miodem lub czysty), czy też rozmaite nalewki np. różana, cytrynowa, miętowa jak i korzenna.

Przepyszne sery

Grecja jest znana z pysznych serów. Z Zakynthos warto przywieźć np. kefalotyr (twardy, słony ser, który jest wytwarzany z mleka koziego i owczego), mizithra (surowy biały ser podobny do ricotty), czy tez tradycyjną fetę. Należy pamiętać, że sery powinny być przechowywane w chłodnym miejscu, więc najlepiej zakupić je tuż przed wylotem.

Artystyczne rękodzieło od lokalnych twórców

Na Zakynthos możemy znaleźć przepiękne ręcznie wykonane wyroby z gliny, kamienia czy ręcznie tkane koronki. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na wyroby z drewna oliwnego. Produkty z niego wykonane są niezwykle wytrzymałe, antybakteryjne, nie przyjmują zapachu z potraw i mają piękny miodowy kolor.

Jak wydać, Zakynthos to niesamowite miejsce. Opuszczając tę cudowną grecką wyspę, warto zabrać do domu jej cząstkę. Pamiątki z Zakynthos pozwolą nam ponownie poczuć się jak na wakacjach. Pamiętajmy też, aby w miarę możliwości wpierać lokalnych producentów.