Rzym w 3 dni – co warto zobaczyć? Plan wycieczki i zwiedzania

Rzym w 3 dni – co warto zobaczyć? Plan wycieczki i zwiedzania

Trzy dni w Rzymie to niewiele czasu, ale staranny plan zwiedzania Wiecznego Miasta pozwoli na optymalne wykorzystanie czasu na obcowanie z najwyższą kulturą i historią stolicy Włoch. Co powinniśmy zwiedzić w Rzymie w 3 dni?

Rzym jest miastem położonym na siedmiu wzgórzach: Kapitolu, Palatynie, Awentynie, Eskwilinie, Celiuszu, Kwirynale, Wiminalu. Miasto podzielone jest na dwie części rzeką Tyber. Część lewobrzeżna to starożytna część Rzymu, część prawobrzeżna nazywa się Trastevere, tu znajduje się Watykan, czyli najmniejsze państwo i stolica świata katolickiego. Stolica Włoch mile zaskakuje zwartością. Atrakcje znajdują się na każdym kroku i blisko siebie. Jest to bardzo wygodne dla pieszych turystów dlatego, żeby zobaczyć najciekawsze miejsca nie trzeba jechać z jednego końca miasta na drugi. Z przyjemnością, spacerując można zwiedzić Rzym w 3 dni na przykład w długi weekend.

Rzym w 3 dni plan zwiedzania

  • Dzień 1 w Rzymie: Koloseum, Forum Romanum i Wzgórze Palantine, Trastevere, Rzymskie Katakumby
  • Dzień 2 w Rzymie: Piazza Navona, Panteon, Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie, Galeria Borghese i Ogrody Borghese
  • Dzień 3 w Rzymie: Muzea Watykańskie, Kaplica Sykstyńska, Bazylika Świętego Piotra, Nekropolia Watykańska, Zamek Świętego Anioła (Mauzoleum Hadriana)

Rzym w 3 dni plan zwiedzania – od czego zacząć? – dzień pierwszy

Co zwiedzić w Rzymie w pierwszy dzień? Zacznijmy od Koloseum. Koloseum jest najbardziej rozpoznawalną budowlą w całym Rzymie. Ten amfiteatr był używany jako arena dla zawodów gladiatorów i innych spektakli publicznych. Mierzące 157 stóp Koloseum było również najwyższym amfiteatrem, jaki kiedykolwiek zbudowano.

Następnie udaj się na Forum Romanum, które znajduje się tuż obok Koloseum. Niegdyś było to centrum Rzymu. Najważniejsze atrakcje tego miejsca to Świątynia Antoninusa Piusa, Świątynia Kastora i Pollexa oraz Łuk Septymiusza Sewera.

Następny krok to podróż w czasie odwiedzając Palatyn. Położony pośrodku siedmiu wzgórz Palatyn wychodzi na Forum Romanum z jednej strony i Circus Maximus z drugiej. Z Palatynem wiąże się wiele legend, z których jedna dotyczy Herkulesa.

W dalszej części wybierz się na spacer po ulubionym przez mieszkańców Trastevere. Zwiedzanie Zatybrza to wyjątkowe doświadczenie, które zabierze Cię przez miejsca odwiedzane przez miejscowych Rzymian. Będziesz miał okazję odkryć lokalne smaki, poznać kuchnię włoską i dowiedzieć się, że to coś więcej niż tylko pizza i makaron. Na koniec pierwszego dnia można odwiedzić katakumby Domitylli, katakumby św. Pryscylli, bazylikę San Clemente.

Zwiedzanie Rzymu w 3 dni – Rzym plan zwiedzania – dzień drugi

Pierwszy dzień wycieczka Rzym 3 dni koncentrował się na historii i dziedzictwie antycznym. Drugi dzień jest lżejszy z dużą dawką kulinarnych doznań. Czekają cię rzymskie place, fontanna di Trevi i Galeria Borghese!

Piazza Navona to plac skupiony wokół 3 bogatych fontann. Zanajduja się tutaj Fontana dei Quattro Fiumi, Fontana del Moro i Fontana di Nettuno. Plac ten wyróżnia się osobliwymi kawiarniami i mnóstwem otwartej przestrzeni, skąpanej w słońcu i pełnej turystów.

Następnie odwiedź Panteon, dumę i chwałę starożytnego Rzymu oraz jego najlepiej zachowany pomnik. Zbudowany był w pierwotnym założeniu jako świątynia dla wszystkich bogów. Legenda głosi, że został zbudowany w miejscu, w którym Romulus, mitologiczny założyciel Rzymu, wstąpił z nieba.

Udaj się potem do jednej z najsłynniejszych fontann na świecie. Fontanna di Trevi, jest jedną z najbardziej zapierających dech w piersiach fontann i wyraźnie wyróżnia się na tle pozostałych 1352 fontann w Rzymie.

Kolejnym przystankiem w zwiedzaniu Rzymu są Schody Hiszpańskie, znane jako Piazza Spagna, czyli Plac Hiszpański. Schody prowadzą od barokowej Fontana della Barcaccia, aż do znajdującego się na szczycie kościoła Trinità dei Monti. Zyskały one popularność po filmie „Rzymskie wakacje” z udziałem Audrey Hepburn i Gregory’ego Pecka.

Na koniec drugiego dnia zwiedzania Rzymu w 3 dni odwiedź Galerię Borghese. Galeria ta to spełnienie marzeń miłośników sztuki na całym świecie i jednocześnie jedna z największych prywatnych kolekcji sztuki na świecie. Kolekcja jest bogata w starożytną sztukę rzymską, renesansową i barokową, z głównymi dziełami Berniniego, Tycjana, Caravaggia, Rafaela, Correggio, Rubensa i Canovy.

Co zobaczyć w Rzymie przez 3 dni – dzień trzeci

Co zwiedzić w Rzymie w 3 dni? Żadna wizyta w Rzymie nie jest kompletna bez wizyty w Watykanie. Trzy główne atrakcje Watykanu to Muzea Watykańskie, Kaplica Sykstyńska, jako część Muzeów Watykańskich i Bazylika św. Piotra. Następnie udaj się do Bazyliki św. Piotra, Nekropolii Watykańskiej i Zamku Świętego Anioła (grobowca cesarza Hadriana).

bazylika co warto zobaczyć w Rzymie w 3 dni

Muzeum Watykańskie jest niezaprzeczalnie jednym z najbardziej imponujących pokazów sztuki na świecie. Muzea mają wiele klasycznych rzeźb, gobelinów i obrazów wielkich renesansu, takich jak Rafael, Caravaggio, Michał Anioł, Bernini i Leonardo da Vinci, które można oglądać we wszystkich 54 galeriach. Jedno z najwspanialszych arcydzieł Michała Anioła, czyli Kaplica Sykstyńska, to obowiązkowa wizyta dla wszystkich. Następnie odwiedź Bazylikę św. Piotra, największy kościół na świecie. Usytuowana na szczycie grobowca św. Piotra i położona na Wzgórzu Watykańskim Bazylika św. Piotra dominuje nad panoramą Rzymu. Wejdź także na dwa poziomy poniżej bazyliki, zwiedź Groty Watykańskie i Nekropolię Watykańską.

Zamek Anioła, zbudowano jako mauzoleum dla cesarza Hadriana. Castel Sant’Angelo znajduje się nad brzegiem Tybru i jest jednym z najstarszych budynków w Rzymie. Z biegiem lat ewoluował od grobowca do fortecy, do zamku, a wreszcie do muzeum. Z mauzoleum Hadriana można podziwiać panoramę całego Rzymu.

Czy to wszystko co warto zobaczyć w Rzymie odwiedzając go na 3 dni? Zdecydowanie nie! Aby poznać wieczne miasto i znaleźć w nim coś dla siebie potrzeba zdecydowanie więcej czasu ale powyższe może stanowić ramowy plan zwiedzania „najważniejszych” atrakcji.