Pamiątki z Krety – co warto kupić i przywieźć z wakacji na Krecie?

Pamiątki z Krety – co warto kupić i przywieźć z wakacji na Krecie?

Największa z greckich wysp – Kreta jest często odwiedzanym miejscem. Planując wakacje czy np. długi weekend warto wcześniej zapoznać się z ofertą tej przepięknej greckiej krainy. Często z wyprzedzeniem obmyślamy plan wycieczek, zwiedzanie lokalnych zabytków, to z jakich atrakcji chcemy skorzystać, planujemy wynajem auta. Kolejnym z punktów, którego nie opuszcza raczej żaden turysta jest zakup pamiątek. Co warto przywieźć z Krety? Jakie pamiątki będą nas cieszyć jeszcze długo po powrocie i nie trafią na dno szuflady?

Jakie pamiątki przywieźć z Krety?

Aby greckie, kreteńskie słońce, witaminy i choć część endorfin, które pojawią się podczas pobytu na Krecie towarzyszyła nam jeszcze długo po powrocie przywieźmy sobie takie pamiątki z Krety, które pomogą nam utrzymać ten dobrostan jeszcze przez wiele dni. Co warto kupić na Krecie? Są to niewątpliwie wszystkie dobra naturalne jakie oferuje wyspa. Greckie kosmetyki bazujące i wyprodukowane z lokalnych roślin nie zawierające parabenów tj. balsamy do ust, kremy na bazie aloesu, arganu lub oliwek, oliwkowe – hypoalergiczne mydła, balsamy do ciała i wiele innych – wszystkie naturalne. Aby wspomóc urodę od wewnątrz i nadać naszemu codziennemu życiu trochę greckiego smaku w naszej walizce nie powinno zabraknąć tradycyjnych przypraw greckich. Mastyks – na którego bazie produkowany jest m.in likier mastichato – dodawany do lodów i deserów, oregano, bazylia i tymianek. Smak dań, które zaserwujemy po powrocie ze słonecznej Grecji podkreślić może butelka przywiezionego stamtąd wina. Kreteńczycy produkują wina od czasów starożytnych. Jednym z najstarszych win kreteńskich jest białe, wytrawne wino o nazwie Vidiano. Koneserzy tego trunku z pewnością znajdą coś dla siebie.

Kreteńskie gaje oliwne, czyli gdzie kupić oliwę na Krecie?

Zwiedzając Kretę nie sposób pominąć wizytę w gaju oliwnym. Kreta swoje najcenniejsze pamiątki – kryje właśnie tutaj. Oliwki są jednym z głównych produktów eksportowych archipelagu wysp greckich. Zatem to, co opłaca się kupić na Krecie pochodzi właśnie z gajów oliwnych – złoto południa – przywożone w butelkach. Najlepsza i najbardziej aromatyczna oliwa z oliwek, której nie znajdziemy na półkach w zwykłym supermarkecie w naszym kraju. Kupiona od lokalnego producenta będzie niepowtarzalnym suwenirem dla nas albo dla naszych przyjaciół. Najlepiej na zakupy oliwy udać się na zachodnią część wyspy. Warto podkreślić, że Grecy używają jej nie tylko w kuchni. Oliwa z oliwek ma również swoje działanie kosmetyczne i jest stosowana jako oliwka na skórę przed i po opalaniu.

Pamiątki z Krety – Co warto kupić w Grecji na Krecie?

ceramika przywieziona z Krety
Doskonałą pamiątką z Krety będzie ręcznie wytwarzana ceramika, np. repliki ceramiki minojskiej z muzeum w Heraklionie

Grecja słynie z ceramiki. Kreta i pamiątki, które zostaną z nami na bardzo długi czas znajdziemy np. w wiosce garncarzy Margarites. Kreteńscy ceramicy wypalają naczynia w tradycyjnych piecach z gliny. Wyprawa do Margarites po ceramikę może być też dobrą okazją do poznania kultury i historii wyspy a przede wszystkim jej mieszkańców. Co przywieźć z Krety poza wyrobami z ceramiki? Innymi równie trwałymi ale nie narażonymi na stłuczenie w podróży mogą być wyroby z drzewa oliwnego. Możemy zaopatrzyć się w np. przybory kuchenne. Co kupić na Krecie jeśli dysponujemy większą gotówką? Z pewnością godne uwagi są przyklasztorne galerie gdzie możemy zapoznać się z lokalną sztuką ikonograficzną. Ponadto to, co również warto kupić na Krecie to lokalna ręcznie robiona biżuteria.

ceramika i gliniane wyroby z wioski garncarzy Margarites na Krecie
Ręcznie wytwarzana i zdobiona ceramika, miseczki, kieliszki do raki, czy naczynie do musaki to kolejne praktyczne pamiątki z Krety

Co opłaca się kupić na Krecie?

Tu każdy z nas zapewne udzieli innej odpowiedzi. W zależności od tego czy na co dzień dużo gotujemy – będą to przyprawy, wina, oliwki bądź figi, czy miody. Panie przywiozą z Krety zapas naturalnych kosmetyków. Oryginalna i niepowtarzalna ceramika lub ikony ozdobą dom niejednego miłośnika sztuki. Mając do wyboru tak dużą listę naturalnych, oryginalnych i niepowtarzalnych wyrobów – stragany z kiczowatymi produktami – made in China- nie wydają się kuszącą propozycją. Co warto kupić na Krecie? Wszystko to, co poprawi nam humor po powrocie, będzie dobrej jakości i pozwoli przedłużyć nasze wakacje.

miody tymiankowy i z kasztanowca przywiezione z Krety
Kreta to kraina ziół, a miody na niej produkowane mają przepiękny aromat i niepowtarzalny smak. Warto przywieźć z Krety chociaż parę słoiczków miodu tymiankowego lub z kasztanowca.

Jakie pamiątki warto przywieźć z Krety – lista:

 • Ceramika i wyroby gliniane
 • Oliwa, oliwki i wyroby z oliwek
 • Raki
 • Wino
 • Miody
 • Zioła i przyprawy
 • Herbatę górską
 • Kosmetyki z oliwek
 • Wyroby z drewna oliwnego
 • Mastyks i produkty z karobu
 • Tradycyjne słodycze i przekąski