Rośliny śródziemnomorskie

Roślinność śródziemnomorska jest bardzo zróżnicowana, w strefie klimatu śródziemnomorskiego dominują rośliny ciepłolubne i te odporne na dłuższe okresy suszy, braku opadów deszczu i zasolenie gleby.

Cechami charakterystycznymi obszaru śródziemnomorskiego są suche i gorące lata oraz wilgotne i umiarkowane zimy oraz roczny przebieg temperatur, gdzie średnia temperatura roczna wynosi ok. 18 stopni C.

W przybliżeniu można przyjąć, że obszar śródziemnomorski pokrywa się z obszarem, w którym występuje oliwka europejska (Olea europaea).

Formacje roślinne charakterystyczne dla obszaru śródziemnomorskiego

Zawsze zielone lasy liściaste

Wiecznie zielone lasy liściaste zdominowane przez dąb ostrolistny (Quercus ilex) były rozciągnięte na całym obszarze śródziemnomorskim. Jednak pod wpływem działalności człowieka (już od czasów starożytności) zostały praktycznie unicestwione, obecnie zachowały się w małych i skarlałych formach. Do innych charakterystycznych roślin śródziemnomorskich strefy zawsze zielonych lasów liściastych można wymienić również dziką oliwkę, chruścinę jagodną (Arbutus unedo), bukszpan zwyczajny, wawrzyn szlachetny, kolcorośl szorstki, czy szparag ostrolistny.

Makia

Charakterystyczna dla obszaru śródziemnomorskiego jest makia, czyli dominująca krzewiasta – często kolczasta i ciernista, czasem z pojedynczymi drzewami – roślinność śródziemnomorska.
Zasiedliła ona tereny po występujących pierwotnie ale wyciętych przez człowieka lasach dębowych, cedrowych, czy cyprysowych i osiąga od 2 do 5 metrów wysokości.

Roślinność śródziemnomorska

Roślinność śródziemnomorska maki jest zróżnicowana w zależności od regionu. W maki napotkać możemy m.in. na te rośliny:

Dąb korkowy (Quercus suber L.),
Oliwka europejska (Olea europea L.),
Szarańczyn strąkowy (Ceratonia siliqua L.),
Wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis L.) – Laur,
Oleander płochowiec (Nerium oleander L.),
Jałowiec fenicki (Juniperus phoenicea L.),
Cyprys wiecznie zielony (Cupressus sempervirens L.),
Figa jadalna (Ficus carica L.),
Phillyrea angustifolia L.,
Phillyrea latifolia L.,
Pistacja kleista (Pistacia lentiscus L.),
Pistacja terpentynowa (Pistacia terebinthus L.),
Granatowiec właściwy (Punica granatum L.),
Kolcorośl szorstki (Smilax aspera L.),
Ruszczyk kolczasty (Ruscus aculeatus L.),
Ruscus hypoglossum L.,
Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis L.),
Kapar ciernisty (Capparis spinosa L.),
Szparag (Asparagus acutifolius L.)
Palma karłatka niska (Chamaerops humilis L.).
Wrzosiec drzewiasty (Erica arborea),
Niepokalanek pieprzowy (Vitex agnus-castus),
Styrakowiec lekarski (Styrax officinalis),
Rózgowiec sitowy (Spartium junceum).

Garig

Garig to roślinność śródziemnomorska występująca częściowo w naturalnych skupiskach na terenach skalistych o wapiennym podłożu, a częściowo zasiedlająca tereny powstałe w skutek degradacji lasów i maki.

garig - rozproszone krzewy i krzewinki
Rozproszone formacje niskich krzewów i krzewinek charakterystyczne dla garigu

Formacje roślinne garigu są rozproszonymi skupiskami, najczęściej kolczastych krzewów, krzewinek i drzew. Roślinność garigu nie przekracza zwykle 1,5 metra wysokości. W formacji tej spotkać możemy aromatyczne rośliny śródziemnomorskie jak tymianek np. hyzop perski (zwarta i drzewiasta, aromatyczna bylina, kwitnąca na fioletowo), Anthyllis hermanniae (z rodziny bobowatych w Polsce znany pod nazwą Przelot, kwitnący na żółto z liśćmi podobnymi do lawendy.), Teucrium fruticans (Ożanka z rodziny jasnowatych, kwitnący na niebiesko, niski, rozłożysty krzew o białawych, srebrzystych pędach), Erica multiflora (krzew o igiełkowatych liściach, kwitnący na różowo, fioletowo lub biało, roślina z wrzosowatych), Wilczomlecz drzewiasty (Euphorbia dendroides – niskie drzewko/krzew o czerwonawych pędach i żółtych kwiatkach), Powój (Convolvulus oleifolius), czy Rózgowiec sitowy (Spartium junceum L.), Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia Mill.), Żeleźniak krzewiasty (Phlomis fruticosa L.), Janowiec szorstki (Genista horrida DC.), Euphorbia characias L.

Popularne rośliny śródziemnomorski i nie tylko, które możecie spotkać w krajach śródziemnomorskich i na wyspach Morza Śródziemnego

Podczas wakacyjnego pobytu na wyspach Morza Śródziemnego nie raz napotkamy na swojej drodze na rośliny, które nie są rodzimymi roślinami śródziemnomorskimi ale są z powodzeniem uprawiane w tym rejonie. Najczęściej są to rośliny ozdobne, uprawiane w ogrodach śródziemnomorskich.

Oleander pospolity

Oleandry w górach - rośliny śródziemnomorskie zdjęcia
Oleandry kwitnące w górach

Oleander pospolity to krzew lub niewielkie drzewo. W naturze osiąga od 2 do 3 metrów wysokości (czasem nawet 6 metrów!). Oleandry występują w licznych odmianach, rosną, zarówno dziko, jak i uprawiane są w ogrodach śródziemnomorskich jako roślina ozdobna. Kwiaty Oleandrów są subtelne i mają przyjemny zapach, roślina jest jednak trująca.

oleander kwitnący na różowo
Obficie kwitnący oleander

Bugenwilla

Bugenwilla nazywana też kącicierniem należy do rodziny nocnicowatych, rzędu goździkowców. Najczęściej można spotkać Bugenwill