KTEL – zwiedzanie Krety autobusem

KTEL – zwiedzanie Krety autobusem

Autobusy na Krecie są obsługiwane przez firmę KTEL, która zapewnia dobrze rozwiniętą sieć połączeń komunikacji autobusowej na całej wyspie. Autobusy na krecie kursują nie tylko na lokalnych odcinkach, bez problemu znajdziemy połączenie autobusowe z jednego końca wyspy, na drugi. Na trasach „dalekobieżnych” kursują najczęściej duże, nowoczesne autobusy. Na krótszych odcinkach, łączących daną miejscowość z konkretną atrakcją turystyczną lub plażą najczęściej możemy natrafić na mniejsze busy.

Punktualność i rozkłady jazdy autobusów na Krecie

W szczycie sezony, kiedy na kreteńskie drogi, wypożyczonymi samochodami, wyjeżdżają turyści, na drogach potrafi robić się gęsto. Dla autobusów nie ma specjalnie wyznaczonych buspasów i wzmożony ruch, wąskie gardła i korki na wjeździe do miast potrafią opóźnić ich przyjazd o parę minut względem rozkładu jazdy. Opóźnienia nie są jednak standardem i nie można mieć większych zastrzeżeń do punktualności autobusów KTEL, które w 90% przypadków przyjeżdżają o czasie.

Będąc w większym mieście lub na dużym przystanku bez problemu będziemy mieli możliwość sprawdzenia rozkładów jazdy, które są w dużej mierze miarodajne. Problem może pojawić się kiedy zwiedzając Kretę autobusem natrafimy na przystanek w mniejszej miejscowości. Większość małych przystanków jest kiepsko oznaczona lub znajduje się bezpośrednio przy drodze bez chodnika, którym moglibyśmy dojść na przystanek.

Przystanek autobusowy na kreteńskiej prowincji
Przystanki autobusowe na Krecie potrafią przypominać rozpadające się wiaty na środku niczego, pozbawione informacji z rozkładem jazdy

Docierając na przystanek nie możemy mieć pewności, że będzie się na nim znajdował papierowy rozkład jazdy autobusów. Zostaje nam często (mało wygodne) szukanie połączenia bezpośrednio na stronie przewoźnika KTEL.

Kierowcy autobusów

Kierowcom autobusów na Krecie należą się słowa uznania, w sprawny sposób pokonują nawet największe zakręty na wąskich górskich, czy miejskich uliczkach. Kierowcy są bardzo pomocni. W większości przypadków bez problemu uda nam się z nimi dogadać po angielski. Jeśli zapytamy, podpowiedzą nam jak dotrzeć w dane miejsce, a jeśli zdarzy się nam pomylić bus, potrafią skontaktować się z kierowcą innego, aby zaczekał na nas na następnym przystanku. Na trasach „turystycznych”, kierowcy mniejszych busów, poproszeni, potrafią zjechać na chwilę na pobocze dając turystom możliwość zrobienia zakupów na przydrożnych straganach z miodami, Raki, oliwą i wyrobami z oliwek.

Autobusy i busy na Krecie mają często dodatkową funkcję „kurierów”. Kierowcy zabierają drobne i trochę większe przesyłki i rozwożą je przy okazji pokonywania trasy. Nie wpływa to w żaden sposób na opóźnienia.

Zakup i ceny biletów autobusowych na Krecie

Ceny biletów są zróżnicowane w zależności od trasy, potrafią się wahać od paru do parunastu euro. Bilety autobusowe możemy kupić bezpośrednio na stronie KTEL, na większych przystankach w kasach lub bezpośrednio od kierowcy lub kontrolera. Kupując bilet w autobusie miejmy przy sobie gotówkę!

Autobusem po Krecie

Kreteńskie autobusy są klimatyzowane, mniejsze i starsze modele mają czasem mniej wydajne chłodzenie, ale jest to do zniesienia. Zwiedzanie Krety autobusem będzie z pewnością tańsze niż wypożyczenie samochodu i może dostarczyć dodatkowych wrażeń. Osoby wybierające tą formę zwiedzania wyspy powinny uprzednio dobrze rozeznać się z połączeniami i rozkładami jazdy, aby w najgorszym wypadku, kiedy spóźnimy się na ostatni autobus nie utknąć na przystanku na noc.

Czytaj również: Lotniska na Krecie