Pamiątki z Cypru – Co warto kupić i przywieźć z wakacji na Cyprze

Pamiątki z Cypru – Co warto kupić i przywieźć z wakacji na Cyprze

Pamiątki są istotną częścią podróżowania wielu osób wyruszających na zagraniczny wyjazd. Sam fakt, że jakaś drobna rzecz przebyła ze mną tyle kilometrów jest niezwykła i upamiętnia wakacje, a w chłodne zimowe miesiące może przypomnieć cypryjskie upały i momenty, gdzie w promieniach zachodzącego słońca raczyliśmy się lokalnym winem. Porzućmy kwestię, co opłaca się kupić na Cyprze, gdyż jest on raczej drogą wyspą, chociaż są oczywiście wyjątki.

Jakie pamiątki można przywieźć z Cypru?

Zawsze jednak przy kupowaniu pamiątek warto zadać sobie pytanie, czy dana rzecz naprawdę wiąże się z danym miejsce, a nie jest kolejnym bibelotem hurtowej produkcji. Polecam zwrócić szczególną uwagę na lokalną produkcję tradycyjnej ceramiki, wśród której znajdziemy najróżniejsze talerzyki i filiżanki, jak też ozdobne dzbanuszki ozdobione w tradycyjne cypryjskie wzory. Używanie takiej ceramiki do porannej kawy przywoła miłe wspomnienia.

Podczas degustacji cypryjskich dań na pewno spróbujemy oliwy dobrej jakości i docenimy jej smak. Warto chociażby butelkę przywieźć ze sobą do domu, jednak przy szukaniu najlepszej oliwy z Cypru lepiej zajść do miejsc, gdzie zaopatrują się mieszkańcy. Oliwa sprzedawana w sklepach z pamiątkami jest równie dobrej jakości, ale jej cena jest zdecydowanie wyższa i nastawiona na turystów.

Tematem który zdecydowanie bardziej zainteresuje kobiecą część podróżników są dostępne na Cyprze kosmetyki. Niestety, ich wybór na Cyprze jest ograniczony w porównaniu z Polską, jednak polecam ręcznie robione mydełka oliwkowe, często sprzedawane na wagę.

Absolutnym klasykiem typowym i czymś z czego Cypr słynie są perfumy szyprowe. Według wierzeń starożytnych to właśnie w pobliżu wyspy z morskiej piany narodziła się bogini Afrodyta, a samo słowo „chypre” jest francuskim tłumaczeniem nazwy wyspy. Francois Coty stworzył kompozycję fascynującą, kuszącą zmysły i bardzo blisko związaną z tym miejscem. Współczesne zapachy przeszły pewne zmiany, ale nadal cieszą się popularnością ze względu na wyjątkowe nuty paczuli i bergamotki.

Co warto kupić na Cyprze – grecka część wyspy

Zacznę od czegoś słodkiego, czyli miodu. Ta najsłynniejsza cypryjska słodycz to tymiankowy miód Tziverti, który w 2019 został uznany za najlepszy miód na świecie. Ze względu na mnogość ziół i roślin cypryjski miód jest iście wyjątkowy i warty wypróbowania, będzie również doskonałą pamiątką z Cypru.

Na Cyprze historia produkowania wina sięga czasów Rzymian, którzy sprowadzili na wyspę winogrona i wiedzę na temat produkcji trunku. Obecnie na terenie Cypru znajduje się około 100 winnic, eksportujących swoje wyroby na cały świat, a za najstarsze uchodzi Commanderia. Dzięki specyficznego wyspiarskiemu mikroklimatowi każda butelka wina ma niepowtarzalny smak.

Co warto przywieźć z Cypru północnego

Myśląc o Cyprze raczej trudno spodziewać się, że to właśnie tradycyjne koronki zostały wpisane na listę Unesco w sekcji dziedzictwa niematerialnego. Zgodnie ze zwyczajem od XIV wieku wytwarzaniem koronek zajmują się kobiety z Lefkary. Taką pamiątkę kupimy prawie wszędzie, a będzie pięknym prezentem dla rodziny lub znajomych.

Czego nie można przywieźć z Cypru

Tak jak w każdym kraju również Cypr ma listę pewnych produktów, których nie można wnieść na pokład samolotu przy opuszczaniu wyspy. Co prawda restrykcje nie odbiegają znacząco od standardów powszechnie przyjętych, ale zaskakującym dla niektórych może być fakt, że produkty zakupione w części tureckiej mogą zostać skonfiskowane. Ogólna wartość takich zakupów nie może przekroczyć sumy 135 euro, jak również lepiej nie próbować wywozić stamtąd rzeczy produkcji tureckiej. Z produktów akcyzowych maksymalnie można mieć w bagażu 1l alkoholu i 2 paczki papierosów. Nie należy także wywozić nasion roślin, ale mam nadzieję, że to wiedzą wszyscy podróżnicy.