Wyspa Kreta

Kreta jest jednym z trzynastu regionów administracyjnych Grecji ze stolicą w Heraklionie (Iraklionie). To największa Grecka wyspa o powierzchni 8336 km², co czyni z niej piątą największą wyspę Morza Śródziemnego.

Od wielu lat grecka wyspa Kreta jest popularnym kierunkiem wakacyjnych podróży Polaków, którzy masowo odwiedzają wyspę. Liczne restauracje, bary i tawerny posiadają menu w języku polskim, a obsługa dość sprawnie rozpoznaje pochodzenie gości już na początku witając ich w ich ojczystym języku.

Grecka Kreta – regiony

Wyspa podzielona jest na cztery regiony administracyjne: Heraklion, Chania, Lasiti oraz Retimno.
Kretę z grubsza możemy podzielić na trzy regiony: Kretę Zachodnią, Iraklion (centralna część wyspy) i Kretę Wschodnią.

Lotniska na Krecie

Wybierając się na Kretę drogą lotniczą mamy do dyspozycji dwa lotniska. Lotnisko w Chanii im. Ioannis Daskalogiannis – zachodnia część Krety oraz lotnisko w Heraklionie (Iraklionie) im. Nikosa Kazantzakisa w centralnej części wyspy. Czytaj więcej: Lotniska na Krecie

Komunikacja i transport na Krecie

Zdecydowanie najwygodniejszą formą poruszania się po wyspie jest samochód. Jeśli nie mamy w planach przetransportowanie na wyspę własnego, bez problemu można skorzystać z oferty wypożyczalni samochodów. W internecie można znaleźć ich całą masę, a wypożyczony samochód zostanie nam podstawiony np. na lotnisko.

Jakość głównych dróg i ich oznaczenie są dobre, chociaż trafiają się też bardziej wymagające trasy. Dla mniej doświadczonych kierowców zboczenie z głównej drogi i slalom po górskich drogach może okazać się dość ekstremalnym doświadczeniem.

Na Krecie mamy również do dyspozycji autobusy KTEL oraz taksówki.

O bazie noclegowej przeczytasz więcej na: Noclegi na Krecie