Lotniska na Krecie

Planując podróż na Kretę na własną rękę warto sprawdzić loty pod kątem lotniska docelowego. Właściwy dobór lotniska pomoże nam uniknąć konieczności przejechania całej wyspy w drodze do zarezerwowanego miejsca noclegu. Na Krecie mamy do dyspozycji dwa lotniska, które obsługują loty pasażerskie i czarterowe z Polski: Port lotniczy w Chanii im. Ioannis Daskalogiannis w zachodniej części Krety i lotnisko w Heraklionie (Iraklionie) im. Nikosa Kazantzakisa w centralnej części wyspy. Dla osób podróżujących z obszaru Grecji dodatkowo można brać pod uwagę krajowy port lotniczy Sitia obsługujący loty wewnątrz Grecji.

Lotnisko w Chanii im. Ioannis Daskalogiannis

Port lotniczy Chania jest położony w odległości około 14 kilometrów od miasta. Nie jest to duże lotnisko, ale dobrze skomunikowane. Na lotnisku w Chanii bez problemu zrobimy zakupy w strefie bezcłowej, a trasa od przystanku autobusowego do bramek nie zajmie nam więcej niż 15 minut (w szczycie sezonu, ze względu na masy turystów może trochę więcej). Jeśli planujemy zatrzymać się w zachodniej części Krety lotnisko w Chanii będzie najlepszym wyborem.

Lotnisko w Heraklionie (Iraklionie) im. Nikosa Kazantzakisa

Międzynarodowy port lotniczy w Iraklionie jest największym lotniskiem na Krecie oddalonym od centrum Heraklionu o około 5 kilometrów. Lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa uchodzi za najruchliwsze lotnisko na wyspie. Dostaniemy się na nie bez problemu Drogą Narodową (odpowiednik naszej drogi szybkiego ruchu). Lotnisko w Heraklionie jest dobrze skomunikowane, mamy do dyspozycji autobusy, taksówki, czy wypożyczalnie samochodów. Dotarcie na lotnisko i wydostanie się z niego nie powinno sprawiać większego kłopotu. Wybór tego lotniska to najlepsza opcja dla osób celujących we wschodnią i centralną część Krety.

Lotniska na Krecie nie należą do najnowocześniejszych, ani do największych. Są jednak dobrze skomunikowane i posiadają wszystkie niezbędne elementy infrastruktury tj. strefy bezcłowe, bankomaty, parkingi samochodowe i autobusowe.