Cuevas del Drach – jaskinia smoka na Majorce

Cuevas del Drach – jaskinia smoka na Majorce

Majorka kojarzy się głownie z lazurowym morzem oraz błogim lenistwem na złocistych plażach popularnych kurortów. Jednak takie spojrzenie na tę wyspę jest mocno krzywdzące i ujmuje jej wiele uroku. Największa z wysp Balearów, ma bowiem do zaoferowania znacznie więcej – posiada ciekawe ukształtowanie terenu, wyjątkową faunę i florę, a także wiele obiektów o charakterze historycznym. Przykładem takiego miejsca, zlokalizowanego z dala od najpopularniejszych plaż i hoteli, jest Cuevas del Drach – jaskinia smoka.

Cuevas del Drach – jakie atrakcje czekają na zwiedzających?

Smocze jaskinie na Majorce złożone są z czterech połączonych ze sobą formacji – Cueva Negra, Cueva Blanca, Cueva de Luis Salvador, oraz Cueva de los franceses.

Różnorodne formacje skalne w jaskini smoka

Przechodząc podziemnymi tunelami Cuevas del Drach obejrzeć można różnorodne nacieki skalne – stalaktyty oraz stalagmity, a także rozmaite formy przypominające np. flagę, ośnieżony szczyt, czy turkusową fontannę oraz inne, fantazyjne kształty. Doskonałym uzupełnieniem pięknych form geologicznych, które możemy spotkać w jaskini smok Cuevas del Drach jest odpowiednio zaprojektowane oświetlenie, które za pomocą gry cieni oraz kolorów pobudza fantazję i na oczach turystów „ożywia” skały.

cuevas del drach stalaktyty w jaskini smoka na majorce
Cuevas del Drach stalaktyty w jaskini smoka na Majorce

Podziemne jezioro Martel – koncert

Jeden z największych atutów smoczych jaskiń stanowi podziemne jezioro Martel, które jest uznawane za największe takie jezioro w Europie i jedno z największych na świecie. Osiąga ono imponujące rozmiary – 177 metrów długości, 40 metrów szerokości oraz 9 metrów głębokości. Podczas zwiedzania jaskiń odbywa się również przeprawa łodzią po spokojnych, krystalicznych wodach jeziora Martel. Jednak największą atrakcją jest koncert, który odbywa się nad jeziorem, w specjalnie do tego przystosowanym amfiteatrze. Połączenie granej na żywo muzyki klasycznej, która w niezwykły sposób brzmi w tym miejscu oraz spektakl świateł i wizualizacja budzącego się świtu pozostawiają niezapomniane wrażenia. Warto wspomnieć również, że podczas koncertu w Cuevas del Drach wykonywane są, między innymi, utwory Fryderyka Chopina, którego losy przez czas splecione były z tą hiszpańską wyspą.

Jak przygotować się do wycieczki po jaskini smoka?

Wycieczka po jaskini trwa około 60 minut i nie jest szczególnie obciążająca kondycyjnie, nie wymaga też umiejętności posługiwania się specjalistycznym sprzętem. Po drodze znajdują się ułatwienia w postaci schodów, poręczy i łańcuchów. Jednak ze względu na dużą wilgotność powietrza oraz panujący w jaskiniach półmrok warto ubrać się odpowiednio. Należy wybrać sportowe, wygodne i stabilne obuwie. Pod ziemią temperatura osiąga około 17-18 stopni, trzeba więc zabrać ze sobą bluzę.

Historia jaskiń smoka – Cuevas del Drach na Majorce

Uważa się, że jaskinie Cuevas del Drach powstały w epoce miocenu. Pierwsze pisemne wzmianki o jaskini pochodzą z 1338 roku. Jednak pełna eksploracja oraz sporządzenie mapy przypadają na koniec XIX w. Otwarcie jaskiń dla turystów nastąpiło blisko 100 lat temu – wówczas zaprojektowane zostało również specjalne oświetlenie, które miało na celu umożliwienie bezpiecznego zwiedzania podziemnych komnat, jednak z zachowaniem oryginalnego klimatu tego miejsca. Z nazwą Cuevas del Drach związana jest również pewna legenda – miejscowa ludność wierzyła, że w jaskiniach mieszka straszliwy smok, który przechowuje tam niezliczone skarby. Tubylcy woleli więc trzymać się od tego miejsca z daleka.

formacje skalne w jaskini Cuevas del Drach Majorka
Formacje skalne w jaskini Cuevas del Drach – Majorka

Cuevas del Drach – lokalizacja

Jaskinia smoka zlokalizowana jest nieco na uboczu, na wschodnim wybrzeżu Majorki, niedaleko miejscowości Porto Cristo. Szukając trasy należy wpisać Ctra Cuevas s / n 07680, Porto Cristo, Majorka. Dojazd do Cuevas del Drach możliwy jest zarówno własnym środkiem transportu (np. wypożyczonym samochodem), jak i komunikacją miejską. Wycieczki do jaskini organizują także biura podróży oraz hotele. W pobliżu Cuevas del Drach znajdują się również inne atrakcje, jak np. szkółki nurkowe oraz możliwość rejsu łodzią z przeszklonym dnem.

Wycieczka do smoczych jaskiń na Majorce będzie na pewno ciekawą alternatywą dla relaksu na plaży. Oprócz licznych atrakcji, które są tam oferowane, wnętrze jaskini pozwoli także schłodzić się podczas upałów. Po zakończeniu zwiedzania warto również przejść się na spacer małymi uliczkami miasteczka Porto Cristo i poznać może nieco inną, mniej tłoczną i spokojniejszą Majorkę.