Kuchnia śródziemnomorska większości z nas kojarzy się ze świeżymi rybami, owocami morza, krewetkami, kałamarnicami, ośmiornicami, homarami, langustynkami, czy małżami. Serwowanymi na wiele sposobów we wszystkich krajach basenu morza śródziemnego.
I nie ma w tym skojarzeniu nic błędnego, kuchnia śródziemnomorska jak i wyspiarska, w naturalny sposób obfituje w dary morza śródziemnego.
Kuchnia śródziemnomorska – ryby i owoce morza
Gdzie, jak nie na wsypach śródziemnomorskich, będziemy mieli możliwość spróbowania pierwszej świeżości ryb i owoców morza, wyłowionych o poranku z wód morza śródziemnego.
Ograniczony na wyspach dostęp do dóbr kontynentalnych i bliskość morza w naturalny sposób umieścił ryby i owoce morza w kanonach wyspiarskiej kuchni śródziemnomorskiej.
Warzywa i owoce w kuchni śródziemnomorskiej
Dużym błędem będzie, jeśli nie wspomniemy tu o świeżych warzywach i owocach. To one stanowią jeden z istotniejszych elementów kuchni śródziemnomorskiej. Cukinia, jej owoce i kwiaty, winogrona oraz ich liście, czy pomidory i oliwki, to częsty element śródziemnomorskiej uczty. Tak samo oczywisty, jak oliwa z oliwek dojrzewających w śródziemnomorskim słońcu, czy wino.
Kuchnia śródziemnomorska – sery
Nie należy pomijać owczych, czy kozich serów. W kuchni śródziemnomorskiej spotkamy zarówno sery przypominające twaróg oraz sery twarde i dojrzewające – intensywne w smak. Pamiętajmy też o różnych rodzajach sera feta.
Mięso w kuchni Morza Śródziemnego
Dla miłośników mięsa, kuchnia śródziemnomorska również ma coś w zanadrzu. Mowa tu oczywiście o jagnięcinie i kozinie.
Przyprawy śródziemnomorskie
Kuchnia śródziemnomorska pachnie przyprawami i ziołami, lawendą, liściem laurowym, rozmarynem, szałwią i tymiankiem. Ziołami i przyprawami zrywanymi prosto z ogrodu lub rosnącymi dziko, które można zebrać podczas spaceru. Ich zapach i intensywność są nieporównywalnie mocniejsze niż tych ze sklepu.