Oliwa z oliwek jest zdecydowanie najpopularniejszym składnikiem potraw w krajach basenu Morza Śródziemnego. Oliwa znana już od czasów starożytnych, kiedy to powstawały pierwsze uprawy drzew oliwnych, nieprzerwanie gości na stołach mieszkańców krajów śródziemnomorskich. Stanowi nieodzowny element każdego posiłku jak i cenny składnik kosmetyczny.
Oliwa i oliwki w kuchni Śródziemnomorskiej
Oliwa z oliwek pozyskiwanych z lokalnych gajów oliwnych, często będących elementem wielowiekowej, lokalnej kultury agralnej stanowi spuściznę nie tyko rodzinną ale również historyczno-kulturalną danego regionu. Tylko 10% z zebranych oliwek jest przeznaczana do bezpośredniego spożycia, większość trafia do produkcji oliwy.
To między innymi dzięki oliwie, kuchnia śródziemnomorska uchodzi za najzdrowszą na świecie.
Jakość oraz smak i kolor oliwy zależą w dużej mierze od dojrzałości oliwek i sposobu tłoczenia oliwy.
Najlepszej jakości oliwa jest uzyskiwana z dojrzałych oliwek. Zbierane są one pod koniec okresu owocowania (najlepiej ręcznie, aby nie uszkodzić owoców) i poddawane tłoczeniu na zimno w temperaturze do 25 stopni Celsjusza (maksymalnie do 24 godzin od zbioru – czym szybciej tym lepiej).
Ze względu na jakość oliwy wyróżnia się typy:
Oliwa extra virgine / extra vergine – najwyższej jakości.
Oliwa virgine / vergine
Oliwa rafinowana (pure) i oliwa z wytłoczyn oliwnych (sansa).
Zastosowanie oliwy w kosmetyce
Szerokie zastosowanie oliwy nie ogranicza się jedynie do celów konsumpcyjnych, oliwa jest jednocześnie cenionym składnikiem kosmetycznym o szerokim zastosowaniu.
Do prozdrowotnych właściwości oliwy zwanej potocznie „oliwą z oliwek” nie trzeba już nikogo przekonywać. Wiele lat temu podbiła ona już praktycznie cały świat.
Oliwa z oliwek niesłabnącą popularnością cieszy się zarówno w formie konsumpcyjnej oraz jako składnik kosmetyków.