Pamiątki z Sycylii – co warto kupić i przywieźć z wakacji na Sycylii?

Pamiątki z Sycylii – co warto kupić i przywieźć z wakacji na Sycylii?

Największa włoska wyspa na Morzu Śródziemnym od lat cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z całej Europy. Wyspa Sycylia to tajemnicza włoska kraina, często nazywana wyspą słońca. Nie bez powodu nosi taki przydomek, gdyż region ten szczyci się największą w całej Europie liczbą słonecznych godzin w ciągu roku. Jakie pamiątki z Sycylii są warte uwagi? Co opłaca się kupić na Sycylii, a czego nie ma sensu zabierać do domu? Warto poznać różne oblicza tej niesamowitej wyspy, bo dzięki temu szybko odróżnimy prawdziwe skarby wyspy od tych niekoniecznie wartych naszej uwagi.

Z czego słynie Sycylia? Jakie pamiątki warto przywieźć z Sycylii

Podobnie jak we Włoszech kontynentalnych, na Sycylii bez wątpienia zachwyci nas lokalne jedzenie. Jeśli dopiero zaczynasz swój urlop i wciąż zastanawiasz się co warto przywieźć do domu z Sycylii, czym obdarować bliskich i jak zabrać część tej pięknej krainy do domu, to warto zwrócić uwagę na wszelkie lokalne wyroby, które stanowić będą doskonałą pamiątkę. Popularnym przysmakiem jest tutaj krem z pistacji. Na licznych straganach i stoiskach z łatwością można także nabyć migdały, oliwki, sery, wędliny czy tradycyjne sycylijskie makarony. Miód albo oliwa z oliwek prosto z Sycylii to doskonały i praktyczny prezent, który będzie cieszyć bliskich przez kolejne tygodnie, a po powrocie z urlopu będzie świetnym przypomnieniem smaku spędzonych tutaj słonecznych wakacji. Warto skosztować także lokalnego wina, które można zakupić nie tylko w sklepach, ale także bezpośrednio u producentów.

Jakie wino przywieźć z Sycylii?

Przede wszystkim zakupione od lokalnego wytwórcy. To co rzemieślnicze, zdecydowanie będzie najbardziej warte swojej ceny i tyczy się to także lokalnie wyrabianych alkoholi. Jeśli jednak nie uda się trafić bezpośrednio do wytwórcy, warto poszukać na półkach sklepowych następujących pozycji:

  • Vino Marsala – to wino bardzo popularne na wyspie, produkowane z lokalnych winogron, zawierające około 15-20% alkoholu. Przypomina trochę w smaku porto. Naprawdę warto wybrać się bezpośrednio do miejsca, gdzie jest produkowane, zwiedzić winnicę i przy okazji załapać się na degustację. Poza fantastycznym smakiem zabierzemy ze sobą również dobre wspomnienia.
  • Vino alla Mandorla – prawdziwy eliksir miłości o migdałowym smaku. Jeśli wciąż zastanawiasz się nad tym, co warto kupić na Sycylii, to ten trunek zdecydowanie będzie świetnym wyborem, zwłaszcza dla wszystkich zakochanych w tej niesamowitej wyspie.
  • Fuoco dell’Etna – wyjątkowy, słodki i zwalający z nóg napój zawierający nawet 70% alkoholu. W dosłownym tłumaczeniu „ogień Etny”, doskonale oddaje charakter tego majestatycznego wulkanu. No a jeśli o wulkanie mowa…

Co przywieźć z Sycylii? – niesamowite wyroby z lawy

Niezaprzeczalnie egzotycznego charakteru wyspie dodaje zlokalizowany w jej północno-wschodniej części majestatyczny, potężny wulkan – Etna. Popularne są wycieczki oraz trekkingi w jego rejonie, natomiast jego ośnieżone szczyty możemy podziwiać z wielu miejsc na wyspie. Jeśli nie wiemy co wyjątkowego, wyróżniającego się można przywieźć jako pamiątkę z Sycylii, to takim typowo lokalnym smaczkiem będzie właśnie figurka powstała z lawy lub coś, co jest tą lawą ozdobione. Zastygła lawa to bardzo charakterystyczny właśnie dla tego miejsca na świecie element i warto mieć coś tak nietypowego w swoich wakacyjnych zdobyczach.

Tradycyjne pamiątki z Sycylii – ceramika sycylijska z Caltagirone

Z czego jeszcze słynie Sycylia? Nie tylko wino jest tu wyśmienite, jedzenie wyborne, a widoki oszałamiające. Tradycyjna ceramika sycylijska to nie tylko małe i bardzo kolorowe dzieła sztuki, ale przede wszystkim doskonała, praktyczna i piękna pamiątka z wakacji, którą można cieszyć się przez długie lata. Dostępnych jest wiele wzorów i kolorów, jednak smak porannej kawy pitej w tak wyjątkowym naczyniu może dodawać pozytywnej energii każdego dnia na długo po powrocie z włoskich wakacji. Ceny ceramiki z Sycylii mogą być dość wysokie, jednak trwałość i autentyczność tej pamiątki są bezkonkurencyjne.

Sycylia – co jeszcze warto kupić na pamiątkę z wakacji?

Wyspa z wulkanem to wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie Europy. Odpowiedzi na to co kupić na miejscu i co przywieźć z Sycylii udało się zebrać już całkiem sporo. Jeśli chcemy przywieźć ze sobą na pamiątkę coś jeszcze bardziej praktycznego niż ceramika i równie wartościowego jak jedzenie, to dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w naturalne kosmetyki prosto z Sycylii – krainy witalności, słońca i długowieczności. Można trafić na małe sklepiki lub stragany ze sprzedawcami oferującymi swoje własne, często certyfikowane wyroby. Łatwo więc zdobyć nie tylko rzemieślnicze mydło, ale także kremy czy balsamy są tutaj na wyciągnięcie ręki. I wszystkie pachną obłędnie tym, co na wyspie najlepsze.

To, co możesz kupić na Sycylii to dobrej jakości produkty i wyroby rzemieślnicze. Bez względu na to, jakie pamiątki chcesz przywieźć z Sycylii pamiętaj, by były one autentycznymi produktami. Najlepiej nabyć je u lokalnych sprzedawców i rzemieślników. Sycylia to kraina bardzo różnorodna, porywająca swoją autentycznością, pachnąca i piękna. Warto zabrać ze sobą stąd coś, co będzie przypominać nam o wspaniałych zachodach słońca, Etnie i przemiłych, uśmiechniętych ludziach – mieszkańcach wyspy.