Wioska garncarzy Margarites – tradycyjna kreteńska ceramika
Wizyta w wiosce garncarzy Margarites jest ciekawą propozycją dla osób, zainteresowanych historią i tradycją Krety. Wioska Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wciąż wytwarza się tradycyjną kreteńską ceramikę. Podróż do Margarites pozwala nie tylko na zakup pamiątek, ale też poznanie ludzi, pielęgnujących lokalną kulturę. Rzemieślnicy przekazują swoją wiedzę i umiejętności z pokolenia na pokolenie.
Spis treści
Tradycja Krety ukryta w ceramice – wioska garncarzy Margarites
Margarites to garncarska wioska na Krecie, położona u podnóża Psiloritis, najwyższego szczytu wyspy. Na miejsce najwygodniej jest dotrzeć autobusem lub samochodem. Margarites znajduje się około 25 kilometrów na wschód od Rethymnonu. W razie problemów z dojazdem do wioski garncarzy Margarites, najlepiej jest kierować się w stronę miasteczka Perama.
Miejscowość jest niewielka, żeby poczuć jej niesamowity klimat, wystarczy przejść główną ulicą ale warto również powłóczyć się po urokliwych bocznych uliczkach. W oczy rzuca się tradycyjna kreteńska ceramika, sprzedawana w ponad dwudziestu sklepikach. Warsztat garncarski znajduje się praktycznie w każdym domu. Tworzenie tradycyjnych kreteńskich wyrobów glinianych sięga czasów neolitu. W sklepikach przy ulicy do dzisiaj można kupić wykonane w stylu minojskim wazy i inne naczynia. Niezwykły charakter wioski Margarites podkreślają rozwieszone na drzewach i ułożone na parapetach wyroby ceramiczne. Gliniane ozdoby umieszcza się także na ścianach i płotach, gdzie służą, jako reklama lokalnych sklepików. Podczas wizyty, można poznać proces wyrabiania ceramiki kreteńskiej, znanej już w czasach minojskich i bizantyjskich.
Nowoczesna i tradycyjna kreteńska ceramika
Ceramika minojska wyróżnia się białymi, żółtymi, czerwonymi lub brązowymi dekoracjami na tle ciemnej gliny. Rzemieślnicy z wioski Margarites posługują się lokalną, czarną gliną, która po wypaleniu zmienia kolor na czerwony – przecież ochra to prawdziwy kolor Krety. Kreteńskie ornamenty są budowane z prostych elementów geometrycznych i motywów roślinnych. Czasem pojawiają się również scenki z udziałem ludzi, zwierząt, czy mitycznych potworów morskich. Dostępna w wiosce Margarites, tradycyjna ceramika rzemieślnicza wyróżnia się na tle innych pamiątek. Jest autentyczna i niepowtarzalna, wytwarzana ręcznie przez lokalną ludność. Dzięki temu, każdy produkt jest unikalny. W sklepikach kreteńskiej wioski garncarzy Margarites można znaleźć zarówno tradycyjne minojskie wzory, jak i bardziej współczesne, kolorowe naczynia gliniane.
Atrakcje w pobliżu wioski Margarites
Turyści najczęściej przybywają do wioski Margarites, aby kupić tradycyjne pamiątki z Krety. W okolicznych górach wciąż można zobaczyć fragmenty pieców do wypalania gliny. Wizyta w wiosce jest także okazją do poznania mieszkańców Margarites, którzy chętnie opowiadają o swojej tradycji i pokazują warsztaty, w których pracują. Każdy z rzemieślników posiada własną metodę doboru gliny oraz wypalania wyrobów, dzięki czemu tradycyjna ceramika kreteńska zachowuje trwałość, nawet bez lakierowania. Przebywając w wiosce, warto zobaczyć również bizantyjski kościół Agios Ioannis z freskami, pochodzącymi z XIV wieku. Turyści często łączą odwiedziny w wiosce Margarites ze zwiedzaniem klasztoru Moni Arkadi, znanego jako miejsce oblężenia i walki z Turkami podczas powstania kreteńskiego w XIX wieku. Warto zobaczyć także jaskinię Melidoni i położone niedaleko ruiny starożytnej Eleftherny. Na uwagę zasługuje też Muzeum Archeologiczne w Eleftherna, gdzie można znaleźć eksponaty, pochodzące z epoki Homera.
Odwiedzając Margarites pozwólmy sobie na chwilę przerwy. Warto zatrzymać się na moment, odwiedzić lokalną piekarnię, zamówić kawę i lokalne ciastka. Popijając kawę w gorącym słońcu Krety z pewnością lepiej docenimy niepowtarzalnym klimatem kreteńskiej prowincji i piękno, wszechobecnej w Margarites tradycyjnie wyrabianej ceramiki i glinianych naczyń.