Dlaczego warto kupić dom w Grecji? Po pierwsze – tempo życia na greckich wyspach jest wolniejsze niż w Polsce. Po drugie – na południu słonecznych dni jest znacznie więcej niż u Nas. Kolejna zaleta to piękne kreteńskie widoki, które przyciągają masy turystów w sezonie. Niektórym wakacyjny tydzień urlopu na Krecie nie wystarcza i chcą cieszyć się greckim klimatem przez cały rok. Dlatego perspektywa zakupu mieszkania w Grecji i ewentualnej przeprowadzki w te rejony jest niezwykle kusząca. Szczególnie atrakcyjna jest wyspa Kreta, tam domy na sprzedaż są w atrakcyjnej cenie i w stosunkowo dobrym standardzie.
Spis treści
Czy Polak może kupić dom w Grecji na Krecie?
Dla obywateli Unii Europejskiej zakup domu na Krecie nie jest problemem. Polacy mogą nabywać nieruchomości na terenie całej Grecji. Jedyne ograniczenia mogą dotyczyć zakupu nieruchomości w pobliżu baz wojskowych, bądź granic państwowych, te tereny mogą wymagać specjalnego zezwolenia od gminy. Obszary te obejmują również tereny części Krety, jednak uzyskanie zgody dla Polaków to w praktyce jedynie formalność. Co więcej, zagraniczny zakup nieruchomości z reguły wymaga współpracy z biurem nieruchomości. Dobrzy i renomowani agenci posiadają szerokie doświadczenie i z pewnością będą w stanie doradzić czy pomóc w przypadku jakichkolwiek wątpliwości i komplikacji.
Ile kosztuje dom na Krecie?
Ile natomiast kosztuje dom na Krecie? Ceny domów na Krecie, jak w przypadku nieruchomości położonych w każdym zakątku świata, różnią się od siebie ze względu na standard i dokładną lokalizacje. Należy zdawać sobie sprawę, że Kreta oferuje mieszkania na sprzedaż również nad morzem. Ich cena jest wyższa od nieruchomości w głębi wyspy. Kreta oferuje tanie domy na sprzedaż wymagające generalnego remontu. Opcja odnowienia przestrzeni to furtka do stworzenia mieszkania i domu zgodnie ze swoją wizją i gustem, więc taka alternatywa nie powinna z góry zniechęcać.
Domy na sprzedaż Grecja, Kreta – jakie są koszty zakupu nieruchomości na Krecie?
Poniżej krótkie podsumowanie tego, co może stanowić dodatkowy koszt podczas zakupu nieruchomości w Grecji (informacje należy często aktualizować, ponieważ mogą ulec zmianie):
- podatek transferowy
- podatek VAT – 19% VAT jest pobierane zamiast podatku transferowego w przypadku nowych zabudować, dla których pozwolenie na budowę zostało wydane w okresie od stycznia 2006 r.
- koszty prawne – opłaty prawne wynoszą do 1% szacowanej wartości podatkowej. Rzeczywista opłata zależy od konkretnej wartości nieruchomości.
- opłaty notarialne – mieszczą się w granicach 1-2% od szacowanej wartości nieruchomości. Opłaty obejmują także drobne należności z tytułu wystawienia każdego dokumentu dołączonego do umowy.
- kataster – to opłaty rejestru gruntów, które wahają się od 0,3 do 0,5% szacowanej wartości podatkowej plus dodatkowo niewielkie opłaty za znaczki skarbowe i wszelkie certyfikaty
- opłaty unijne
- lokalny podatek gminny
- opłata dla biura nieruchomości – dokładna wysokość prowizji jest szczegółowo ustalana pomiędzy agentem biura nieruchomości a klientem.
Ceny domów na Krecie, a lokalizacja
Sam wybór lokalizacji wymarzonego lokum na Krecie nie jest prostym zadaniem, biorąc pod uwagę ilość pięknych miejsc na wyspie. Z pewnością należy brać pod uwagę dostęp do infrastruktury, dróg i sklepów. Małe, górskie miejscowości na Krecie są urokliwe, ale zimą i przy niesprzyjającej pogodzie możemy być praktycznie odcięci od reszty wyspy.
Wybierając domy na Krecie zlokalizowane w pobliżu popularnych miejscowości turystycznych możemy spodziewać się, że ich cena będzie bardzo wysoka. Jeśli lokalizacja domu przy samej plaży nie jest naszą ambicją, to ceny nieruchomości na Krecie zlokalizowanych bardziej w głębi wyspy mogą nas mile zaskoczyć i będą porównywalne, a nawet niższe niż ceny nieruchomości w Polsce.
Dom na Krecie – tradycyjny z kamienia, czy nowoczesny z betonu?
Pozostaje jeszcze kwestia wyboru standardu domu. Mamy tu parę możliwości, albo zdecydujemy się na współczesne budownictwo i wybierzemy domy budowane w nowoczesnych technologiach z dużymi oknami, albo stare domy z duszą, wybudowane w całości, albo częściowo z kamienia. Opcji jest wiele, od kompletnych, walących się ruin po nowoczesne wille.
Kamienne domy mogą być trudniejsze w adaptacji, mieć mniejsze okna, ale ich zdecydowaną zaletą jest utrzymująca się w nich stała, przyjemna temperatura latem i w okresie zimowym. Jest to duży plus ponieważ ceny prądu na Krecie są wysokie, a klimatyzacja i grzejniki elektryczne potrafią zużyć dużo energii. Domy na Krecie rzadko kiedy mają zainstalowane centralne ogrzewanie. Kolejną zaletą, dla romantyków rozkochanych w historii, będzie z pewnością wyjątkowy i niepowtarzalny klimat, oraz urok domów zbudowanych tradycyjną metodą z kamienia.
Wybierając współczesne domy na Krecie możemy zdecydować się na rynek wtórny lub zakupić ziemię i wybrać własny, dedykowany projekt domu. Kupno ziemi i wybudowanie domu według własnego projektu dla osób nieznających języka greckiego może być sporym wyzwaniem. Dodatkową trudnością będą z pewnością liczne formalności. Dla niecierpliwych zakup domu z rynku wtórnego będzie łatwiejszym rozwiązaniem.
Biura pośredników nieruchomości, a zakup domu na Krecie
Jeśli nie czujemy się na siłach biegać po urzędach, zapoznawać z licznymi obowiązującymi przepisami i wymaganiami formalnymi, które musimy spełnić przy zakupie domu na Krecie, to sporym ułatwieniem będzie skorzystanie ze wsparcia wyspecjalizowanego pośrednika nieruchomości.
Biura nieruchomości policzą nam za swoją pracę, ale ułatwią przejście przez cały proces zakupu domu, czy mieszkania. Taka pomoc w wielu przypadkach pozwoli nam na oszczędzenie sobie nieporozumień i problemów przy zakupie nieruchomości na Krecie.
Kupno własnego domu na Krecie jest z pewnością marzeniem wielu osób odwiedzających tą piękną wyspę. Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani i mamy już przemyślane wszystkie za i przeciw to czemu nie spróbować?